Recyklovana Zarovka
www.svetla24.cz

Jak správně likvidovat žárovky? 

Žárovky sice bereme jako samozřejmost, ale jenom málokdo by si bez nich dokázal představit večer. Tedy pokud nemá rád intimitu a romantiku při svíčkách. Bohužel stejně jako ostatní věci, ani žárovky nežijí věčně, a i tento zdroj světla jednoho dne vypoví svou službu. Pakliže se tak stane, neházejte je do běžného komunálního odpadu. Žárovky je zapotřebí likvidovat jinak. 

Není žárovka jako žárovka

Tedy, abychom byli maximálně přesní. Existují různé typy žárovek, z nichž se řada likviduje jinak než zbytek. Zatímco klasické, reflektorové nebo halogenové žárovky do směsného odpadu hodit můžeme, dnes pravděpodobně nejpopulárnější LED žárovky stejně jako zářivky přinášíme do sběrných dvorů nebo elektro-obchodů. Buďte tedy obezřetní a sledujte, co jsou zač světelné zdroje, co vám zrovna řekly své sbohem.

Druhy Zarovek

LED žárovky (kam se starou LED žárovkou?), výbojky, také lineární zářivky – to všechno jsou věci, které patří na sběrná místa z jednoho prostého důvodu, a sice recyklují se. Více o tom, jaké jsou druhy žárovek. Například LED žárovky obsahují mnoho elektronických součástí, zářivky zase menší množství rtuti. Díky zpětnému odběru čili recyklaci se nejen chrání příroda, ale také se opětovně využívají jednotlivé materiály, a tím se velkou měrou šetří přírodní zdroje surovin. 

Když dojde k rozbití zářivky

Jak správně likvidovat žárovky už bylo řečeno, nabízí se však také otázka, co dělat, když doje k rozbití zářivky. Lidé mají tendenci v takovém případě žárovku vyhazovat, vždyť sběrné místo ji jistě v takovém případě nebude chtít, ale i v této chvíli cesta vede tímto směrem. Jelikož se však v lineárních nebo kompaktních žárovkách nachází jisté procento rtuti (i když malé, přesto zde nebezpečná látka je), při jejich rozbití se stává světelný zdroj nebezpečným. V takovém případě proto udělejte několik kroků. 

Ze všeho nejdříve zamezte jakémukoli styku zářivky s pokožkou, aby nedošlo k černým scénářům. Jděte k oknu a místnost, ve které se zářivka rozbila, pořádně vyvětrejte. Snažte se nevdechovat uvolňující se výpary. 

Pomocí kartonu nebo jiného podobného pomocníka posbírejte zbylé části zářivky, které následně zlikviduje tak, že je uložíte do vzduchotěsného obalu a odevzdáte na už zmiňovaném sběrném místě, kde dojde k jejich správné, a především i v takovém případě ekologické likvidaci. 

Za odevzdání se nic neplatí

Sběrná místa se nachází po celé České republice, prakticky v každém koutu. Informujte se na oficiálních stránkách svého města nebo obce o tom, kde se nejbližší sběrný dvůr nachází, stejně tak jaké jsou zde otevírací hodiny. A nebojte se toho, že byste museli něco platit. Za odevzdávání se opravdu nic neplatí. Být ekologickým a prospěšným planetě je tak pouze o procházce, kterou podniknete ke kontejneru sběrného místa.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *