Stolni Lampa
www.svetla24.cz
|

Takhle najdete ty správné stolní lampy

Při výběru osvětlení interiéru se zpravidla soustředíme na centrální svítidla, tedy zejména stropní osvětlení. Přestože je bezpochyby nedílnou součástí interiéru, zapomínat bychom neměli ani na doplňková osvětlení ve formě stolních svítidel, která nejen naladí útulnou atmosféru, ale také pomohou šetřit výdaje za energie.

Kde vybírat designové stolní lampy

Stolní lampy najdete prakticky v každém obchodu s nábytkem. Pokud však toužíte po designovém kousku za příznivou cenu, doporučujeme zapátrat na internetu, kde jsou krásná světla k dostání o poznání levněji než v kamenných prodejnách. Vyplatí se také využít nejrůznější slevové akce, momentálně lze využít například Svetla24 slevy. A na co tedy při výběru stolní lampy myslet?

Jaký typ stolních lamp hledáte?

V prvé řadě si ujasněte, jaký účel má stolní lampa plnit. Zatímco u dekorativní stolní lampy do obýváku nás bude zajímat primárně design, jiné parametry musíme vzít v potaz v případě stolní lampy na noční stolek či pracovní stůl. 

Přestože některé typy stolních lamp skvěle poslouží pro všechny tyto účely, od každého z nich zkrátka chceme něco jiného. A to nejen z hlediska celkového tvaru a vzhledu lampy, ale především intenzity osvětlení a nastavitelnosti – asi budete souhlasit, že u dekorativní lampy hledáte spíše ambientní osvětlení místnosti, zatímco kancelářská stolní lampa musí být v prvé řadě praktická. 

Pozor na design

S funkčností lampy možná nepřekvapivě souvisí její design. Ačkoliv bychom samozřejmě měli vzhled stolní lampy sladit s celkovým vzezřením interiéru, do kterého ji hodláme umístit, design by měl odpovídat také její funkci. 

Moderni Stolni Lampa
Zdroj: Unsplash.com / TheStandingDesk

Pokud hledáte stolní lampu do obývacího pokoje, ideální bude model se stínítkem, které ztlumí intenzitu světla a navodí příjemnou atmosféru. Naopak kancelářská stolní lampa by měla být především ergonomická s možností nasměrovat úhel světla na pracovní plochu. Stolní lampa na noční stolek je zase kompromisem mezi oběma variantami – měla by nabízet jak možnost tlumeného přisvětlení, tak dostatečně silné osvětlení a nastavitelnost pro pohodlné čtení knížky.

Zvažte vhodný materiál

S designem a praktičností neoddělitelně souvisí použitý materiál. V kanceláři se vám osvědčí především kov, který se snadno udržuje v čistotě a může se pochlubit dlouhou životností i při častém používání a nastavování. Do obývacího pokoje a ložnice můžete rovněž zvolit stolní lampy z přírodních materiálů, jako je dřevo či ratan. 

Na pozoru se mějte u papírových stínidel – ačkoliv krásně vypadají a jsou k dostání v mnoha kreativních designech (mnohdy také za příznivou cenu), jejich údržba i životnost na tom jsou o poznání hůře. S životností jsou na tom lépe textilní stínidla, opět je však počítat s horší údržbou. 

Zejména do dětských pokojů či celkově domácností, ve kterých žijí malé děti či domácí mazlíčci, bude nejpraktičtější alternativou plast; naopak se obloukem vyhněte sklu, které se může snadno rozbít a vést k nepříjemnému poranění.

Nezapomínejte na technické parametry

Ani u výběru stolní lampy se nevyhneme technickým parametrům. Soustřeďte se především na rozměry lampy a dosah kabelu – pokud bude nedostatečný, budete problém muset řešit nevzhlednou prodlužovací šňůrou. Neméně zásadní je v době zdražujících energií také příkon lampy – tento údaj, udávaný ve Wattech, nám říká, jaká je výkonnost lampy. Platí jednoduché pravidlo – čím vyšší příkon, tím vyšší výkon, ale také vyšší spotřeba elektřiny. Zatímco u ambientní stolní lampy si vystačíte s nižším příkonem, vyšší příkon oceníte u lamp kancelářských či na čtení.

Vybrané produkty

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *