osvětlení v jídelně
www.svetla24.cz
|

Jak vybrat osvětlení do jídelny?

Přestože svou pozornost při zařizování interiéru věnujeme především nábytku, neměli bychom zapomínat ani na vhodnou volbu osvětlení. Výjimkou není ani jídelna, místnost, ve které se rodina konečně sejde ke společnému jídlu, či kde hostíme přátele a známé. Jak tedy vybrat osvětlení do jídelny?

Typy osvětlení

První otázka, kterou si musíme položit, zní, jaký typ osvětlení se do naší jídelny nejvíce hodí. Obvyklou volbou je umístění nejvýraznějšího světla přímo nad jídelní stůl, kde se jednak stane dominantou místnosti, jednak poskytne dostatečné osvětlení. Pokud je vaše jídelna či jídelní stůl spíše větších rozměrů, nebojte se rozmístit nad stolem světel více.

stropní světlo

Zároveň je vhodné doplnit místnost i o další, menší světla, ať už to jsou volně stojící lampy či lampy na stěně. Ty pomohou navodit příjemnou atmosféru například při romantické večeři.

Vyberte správný tvar

Při samotném výběru lustru či lampy je vždy důležité zvolit vhodný tvar. Ten se odvíjí zejména od tvaru a designu jídelního stolu a židlí. Zatímco hranatý stůl skvěle doplní lustr podobně hranatých tvarů, ke kulatému stolu se hodí osvětlení oblé. Zároveň však myslete na to, že pravidla se mohou porušovat a netradiční volbou osvětlení můžete docílit zajímavého efektu. 

kulatý lustr nad  stůljídelní

Správná barva a materiál

Dalším kritériem, na které bychom měli brát ohled, je volba barvy a materiálu. Ten je vhodné opět přizpůsobit zbytku interiéru. V případě, že je jídelna zařízena spíše minimalisticky, nebojte se sáhnout po výraznějším kousku, který celou místnost krásně oživí. Pokud však máte například na stěnách syté barvy, u barvy osvětlení se naopak raději držte zpátky, aby výsledek nebyl přeplácaný. Důležitá je také vhodně zvolená výška svítidla, která by měla odpovídat celému vyznění místnosti. U jídelen s výraznými prvky se vyhněte lustru spuštěnému těsně nad stůl.

Pozor na výběr správné žárovky

Jakmile máme vybrané samotné světlo, přichází na řadu výběr žárovky, který je zejména v případě, že světlo nemá stínidlo, obzvláště důležitý. Vždy volte takovou žárovku, která sice rovnoměrně osvětlí celý stůl, ale nebude nikoho přehnaně oslňovat. Proč kupovat LED žárovky?

Co se týče odstínu světla, sáhněte spíše po těch teplejších a laděných do žluta. Jelikož v jídelně často svítíme večer, není vhodné se příliš vystavovat jasnému bílému světlu zářivek. Příjemné teplé světlo navíc vykouzlí útulnou atmosféru. Vhodnou volbou jsou také žárovky s možností regulace jasu, které můžeme díky funkci stmívání nastavit na požadovaný jas. Při koupi speciálních LED žárovek se vyhnete i instalaci speciálních stmívačů, které mohou být o něco nákladnější.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *