Vyber Lustru
www.svetla24.cz

Jak správně vybrat lustr

Osvětlení má na celkovém vzhledu interiéru obrovský podíl. A je velká škoda, že tento krok si mnozí nechávají až na konec. Domníváme se totiž, že lustry jsou pouze zdrojem světla čili jim nemusíme přikládat velký důraz nebo velkou pozornost. Stačí je vybrat během jedné (navíc velice krátké) návštěvy e-shopu nebo kamenné prodejny a máme hotovo, můžeme si další položku ze seznamu odškrtnout. Jenže nesprávného výběru bychom mohli velice brzy litovat. A tak tento typ hlavního osvětlení vybírejte opravdu pečlivě.

Na velikosti záleží

Dalo by se říct, že každá místnost v domě by se měla skládat z hlavního svítidla a vedlejších osvětlení. V obou případech ale musí splňovat naše požadavky, co se týče funkčnosti a designu. Největší pozornost musíme klást na to centrální osvětlení, které je tím hlavním zdrojem požadovaného světla. Mluvíme právě o lustrech, u kterých záleží i na velikosti. 

Maly Lustr

Samozřejmě je vícero faktorů, které ovlivňují výběr lustru. Tím hlavním, který má, dalo by se říct, největší slovo, je onen lustr. Jeho správnou velikost si snadno spočítáme, případně si ji zjistíme na základě parametrů našeho interiéru. 

TIP

Vybavujete nový dům nebo byt? Máme pro vás propracovaného rádce, který vám pomůže, jak vybrat osvětlení do všech místností.

Kupříkladu se ideální velikost lustru odvíjí od spočítání výšky a šířky místnosti v metrech. Přibližný průměr by měl představovat asi osmdesát procent této hodnoty, pokud ji vynásobíme ještě číslem 100.

Design hraje také roli

Už bylo naznačeno, že lustr má být nejen dostatečně funkční, ale také má splňovat naše požadavky týkající se designové stránky věci. Důležitou roli hraje taká místnost umístění. Dětský lustr může připomínat dětskou hračku. I když se někdo domnívá, že se jedná pouze o zdroj osvětlení, je to také prvek, který se velkou měrou podílí na celkovém vzhledu interiéru. A buď může přidat na kráse, nebo naopak na kráse ubrat. A asi nechcete docílit toho druhého zmíněného, nebo ano?

Designovy Lustr

Při výběru ideálního osvětlení se proto zaměřte na celkový styl interiéru. Je nesmyslné pořizovat si minimalistický lustr, pokud je vaše domácnost zřízená spíše do anglického stylu bydlení, ve kterém dominují masivní prvky, luxus a trocha té historie. 

V posledních letech jsou trendem hlavně geometricky tvarované modely, také lustry, které nejsou jen jedním prvkem, ale jsou ve skutečnosti trojicí. Instalují se těsně vedle sebe a vyplňují tak prostor nad jídelním nebo konferenčním stolkem.

Kam chcete lustr instalovat?

Jak správně vybrat lustr? Roli hraje nejen velikost a design, ale také místo, kam ho chcete instalovat. Je jasné, že do kuchyňského koutu se nebude instalovat trojdílné závěsné svítidlo, ale spíše se sem umístí lustr stropního, nástěnného charakteru, do kterého se nebudeme při přípravě jídel bouchat. 

Ovšem v jídelnách nebo obývacích pokojích se pravděpodobně bude lépe vyjímat zmiňované trojdílné světlo, které vyplní prostor mezi stropem a odkládacím kusem nábytku.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *