osvětlení kuchynske linky
www.svetla24.cz
|

Poradíme vám, jak vybrat světlo pod kuchyňskou linku

Stává se vám, že si večer při vaření téměř nevidíte pod ruce? Příčinnou je obvykle nedostatečné osvětlení – ve většině starších kuchyní totiž chybí osvětlení kuchyňské linky. Klasické stropní svítidlo však nestačí, zejména proto, že si na pracovní prostor stíníme vlastním tělem. Ať už tedy vybíráte osvětlení kuchyňské linky pro starší kuchyni, či naopak zařizujete kuchyni úplně novou, máme pro vás několik rad, na co nezapomenout.

Jaké typy světel pod kuchyňskou linku existují?

Pro začátek je třeba uvést, že máme na výběr hned ze dvou typů osvětlení kuchyňské linky, a to buď bodového osvětlení, či světel na liště. Hlavní výhodou světel na liště je jednoduše fakt, že osvětlí mnohem větší prostor než světla bodová. Můžete je tedy umístit například nad sporák či pracovní plochu, aniž byste se museli bát, že osvětlí jen malou část kuchyňské linky či jen polovinu sporáku.

Praktické LED osvětlení pod horní skřínky do kuchyně

Co se týče bodových světel, tedy bodovek, u nich problém s nedostatečnou plochou osvětlení vyřešíme umístěním většího počtu světel poblíž sebe. Zároveň se však hodí do menších kuchyní, ve kterých není na dlouhé lišty místo. Obávat se nemusíte ani malého počtu zásuvek – většina bodových světel je spojena zásuvkovým konektorem.

Světla na baterie

V případě, že máte u kuchyňské linky jedinou zásuvku, kterou potřebujete mít k dispozici k připojení nejrůznějších kuchyňských spotřebičů, řešením může být pořízení kuchyňských světel na baterie. Nejen, že nepotřebujete žádné kabely, ale také vám světla vydrží opravdu dlouhou – zpravidla mají LEDky, které se vyznačují dlouhou životností. Vhodné jsou také pro případy, kdy nemůžete v kuchyni dělat větší úpravy, tedy například v podnájmu.

Na co si dát pozor

Při umisťování světla pod kuchyňskou linku je vždy třeba myslet především na umístění, o to zejména z hlediska vlhkosti. Pokud hrozí vystavení větší míře vody, tedy například poblíž dřezu či umyvadla, raději vybírejte světla s vyšším stupněm ochrany proti vlhkosti. To se týká jak lištových světel, tak bodovek a světel na baterie.

Jak nainstalovat světlo pod kuchyňskou linku?

Ať už zvolíte světla na liště či bodovky, instalaci se nevyhnete, je však opravdu jednoduchá. Světlo zpravidla přichytíme pod skříňky malými šroubky či vruty. Pokud se chcete vyhnout nutnosti vrtání do nových skříněk, zvolit můžete i připevnění pomocí lepicí pásky. Vždy se však ujistěte, že světla skutečně drží, a čas od času zkontrolujte, jestli lepicí páska nepotřebuje vyměnit.

Pokud jsou světla na lepicí pásku příliš těžká, poslední možností je přimontovat je přímo ke zdi. Vrtání se sice nevyhneme, otvory po vrutech ve zdi však můžeme v případě potřeby (na rozdíl od kuchyňkých skříněk) jednoduše zasádrovat.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *