Svetlo Koupelna
www.svetla24.cz

Jak vybrat světlo na zrcadlo?

Koupelna je místo, kde trávíme čas několikrát denně. A jelikož valnou část tohoto času stojíme před zrcadlem, ať už při čištění zubů, péči o pleť, líčení, či v případě mužů také holení, je důležité vhodně zvolit osvětlení. A to nejen koupelny, ale především zrcadla. Na co při výběru světla na zrcadlo myslet, vám poradíme v dnešním článku.

Proč si pořídit světlo na zrcadlo

Možná vám připadá, že osvětlení zrcadla není potřeba – copak nestačí stropní světlo? Odpověď zní ne. Jelikož je stropní světlo typicky umístěno za našimi zády, při pohledu do zrcadla si jednoduše stíníme. To sice nevadí u čištění zubů, ale při holení tváře či líčení může nedostatečné osvětlení vyústit v nepříjemné nehody.

Pozor na barvu světla

Hlavním bodem při výběru světla nad zrcadlo by měla být především jeho teplota a barva. Vzhledem k tomu, že si před koupelnovým zrcadlem často nanášíme make-up, je třeba, aby se světlo co nejvíce podobalo tomu dennímu. Jeho hlavní výhodou je fakt, že nejméně zkresluje, a vy se proto nemusíte bát, že nevědomky zvolíte špatný odstín líčení. 

Hlavním faktorem při výběru světla je proto zejména jeho teplota, kterou vyjadřujeme v kelvinech. Čím vyšší je hodnota kelvinů, tím blíže je světlo tomu dennímu. V ideálním případě bychom měli zvolit světla o hodnotě 4 000 K a více.

Podsvicene Zrcadlo
Zdroj: Pexels.com

Nezapomeňte na CRI index

Kromě teploty světla bychom si měli pohlídat také tzv. CRI index. Tento index nám říká, nakolik světlo zkresluje barvy. Pokud tedy chceme osvětlení, které se co nejvíce blíží dennímu světlu, zvolit bychom měli vyšší CRI index v kombinaci s vysokou teplotou světla.

Bezpečnost především

Další z údajů, které bychom neměli při výběru osvětlení zrcadla přehlédnout, je hodnota IR krytí. Ta vypovídá o tom, zda je dané světlo vůbec do koupelny plné vlhkosti vhodné. Směrodatné je pro nás především druhá číslice IP krytí, která udává stupeň ochrany před vniknutím vody. Platí jednoduché pravidlo – čím vyšší číslo, tím je ochrana vyšší.

Druhy světel na zrcadlo

Koupelnové světlo však není pouze o funkčnosti, ale také designu. Vybírat můžeme z celé řady forem a provedení. Oblíbená jsou světla nad zrcadlo ve formě lampičky, případně také LED pásky. Abychom dosáhli co nejlepšího výsledku, je vhodné světla umístit i po stranách zrcadla – v případě, že zvolíme světlo pouze nad zrcadlem, může vrhat na naši tvář stíny a zkreslovat tak odraz.

Světla na zrcadlo s příslušenstvím

Kromě klasických koupelnových osvětlení je k dostání také celá řada různých integrovaných příslušenství a doplňků. Mezi ty patří třeba světlo se skleněnou poličkou k odkládání kosmetiky či světlo se zabudovanou elektrickou zásuvkou pro drobné spotřebiče. Trendem posledních let jsou také světla, která jsou zabudovaná přímo do zrcadla.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *