Led Osvetleni Do Interieru
www.svetla24.cz
|

Kolik vám ušetří LED osvětlení?

Vzhledem k rostoucím cenám za elektřinu není divu, že se snažíme ušetřit, kde se dá. Jedním ze způsobů, jak snížit spotřebu elektrické energie, je LED osvětlení. Přestože se na první pohled může zdát, že se jedná o poměrně vysokou investici, vězte, že se vyplatí. V dnešním článku se podíváme na to, kolik můžeme ušetřit pomocí LED osvětlení.

Co je LED osvětlení

Než se pustíme do výpočtu úspor, alespoň krátce se zastavíme u toho, co vlastně LED osvětlení je a jaké má výhody a nevýhody. Přestože se většina z nás s pojmem LED někdy setkala, málokdo tuší, co tato zkratka vlastně znamená. Jedná se o zkratku z anglického Light-Emitting Diode, tedy elektroluminiscenční dioda, jinak řečeno svítivá dioda. Jednoduše se jedná o diodu, která emituje světlo.

Hlavní výhody LED osvětlení

Jak již bylo řečeno, hlavní výhodou LED osvětlení je především nižší spotřeba elektřiny. Ta souvisí s tím, že má LED osvětlení až 10krát vyšší účinnost než vláknová žárovka. Další výhodou je také skutečnost, že časté zapínání a vypínání nijak nesnižuje její životnost (která se počítá v řádu desítek tisíc hodin, zpravidla kolem 50 000). Mimo jiné také LEDky elektrickou energii přeměňují z většiny na světlo, nikoliv na teplo jako klasické žárovky. V praxi to znamená, že ve srovnání s nimi spotřebují mnohem méně elektřiny, díky čemuž můžeme dosáhnout až 90 % úspor za elektrický proud.

Nevýhody LED osvětlení

Jak to tak už bývá, ani u LED osvětlení se nevyhneme určitým nevýhodám. Tou hlavní je především vyšší pořizovací cena v poměru ceny za lumen. Při výběru je také potřeba být obzvláště opatrný z hlediska kvality – v posledních letech se stále častěji objevují levná LED svítidla s nekvalitním chlazením, které se dlouhou životností typickou pro LED osvětlení bohužel chlubit nemohou.

Kolik můžeme pomocí LED ušetřit?

Teď se však již pojďme podívat na slibovaný výpočet úspor při použití LED osvětlení. Pokud bychom vzali v potaz, že v bytě 3+1 svítíme denně pět hodin za cenu 4,5 Kč za kWh, LED žárovky nám oproti těm klasickým ušetří až 5 675 Kč ročně. Tato částka dalece přesahuje investici do LED osvětlení, což znamená, že se nám peníze investované do LED žárovek vrátí během několika měsíců.

Jak vybrat LED žárovku?

Na závěr pro vás máme několik tipů, na co dát při výběru LEDek pozor. Zatímco klasické žárovky vybíráme na základě výkonu udávaného ve Wattech, u LED žárovek je směrodatný světelný tok, udávaný v Lumenech. Platí pravidlo, že čím více Lumenů, tím větší je svítivost žárovky. Kromě svítivosti můžeme vybírat například také podle barvy světla či potřebného závitu.

Led Zarovka
Zdroj: Pixabay.com
5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *