typy žárovek
www.svetla24.cz
|

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy žárovek?

Pořídit si kvalitní osvětlení do domácnosti může být pro mnohé oříšek. Nabídka na trhu je velice pestrá, svítidla se liší svými tvary i celkovým zpracováním. A to nemluvíme o žárovkách, které už dávno nejsou jenom klasické, v teplém odstínu, ale existují i další druhy. Jelikož mluvíme o velice podstatné součásti každého domova, prozraďme si konkrétní rozdíly právě mezi žárovkami. Svítidla sice vybíráte podle designu čili toho, jak se vám líbí, ale žárovky je zapotřebí vybírat podle jiných kritérií – především podle funkčnosti.

Klasické žárovky už nejsou v kurzu

Zatímco před lety byl trend jednoznačný a spočíval v klasických žárovkách, nyní je to jinak. Z dosavadních informací vyplývá, že všechno spěje směrem, k halogenovým nebo úsporným alternativám, i když se samozřejmě najdou domácnosti, kde stále ještě klasické a méně ekonomické alternativy (LED žárovky) vedou. 

Jelikož se podle posledních statistik pozornost upíná na trochu jiné alternativy, od klasických se na nějakou chvíli odpoutáme. Zmíníme si především rozdíly mezi těmi, jež jsou dnes středem pozornosti.

Halogenové žárovky jsou levné a v porovnání s klasickými úspornější

Když se zjistilo, kolik klasické žárovky kradou elektrické energie, lidé začali přemýšlet nad jejich nahrazením. Nechtěli však utrácet za LED žárovky (jejich cena byla opravdu čárou přes rozpočet), naštěstí se ukázaly halogenové verze. Svou cenou byly daleko přívětivější a v porovnání s klasickými žárovkami až o třicet procent úspornější. 

Na seznamu výhod halogenových žárovek bychom našli i mnoho dalších položek, a to možnost okamžitě se rozsvítit a vyzářit velice příjemné teplo (v barvě teplé bílé).


Vše, co potřebujete vědět o chytrých žárovkách


Úsporné žárovky potřebují elektřiny ještě méně

Že i přes pořízení halogenových žárovek vám přišel účet za elektřinu příliš vysoký? Pak se zamyslete ještě nad ekonomičtějším řešením. Tím mohou být úsporné žárovky, kterým se také říká kompaktní. Oproti klasickým alternativám jsou úspornější až o osmdesát procent a pyšní se dlouhou životností. Svítit mohou až deset tisíc hodin (halogenové pro porovnání svítí pouze dva tisíce hodin).

I když se zatím jeví jako trefa do černého, musíme zmínit jejich temnou stránku, kterou je bohužel složitější zlikvidování. 

LED žárovky jako hit poslední doby

led osvětlení

Za obrovský trend lze označit LED žárovky, jež se pyšní zejména:

  • Nízkou spotřebou energie (tímto parametrem se rovnají úsporným alternativám).
  • Dlouhou dobou životnosti (svítí až 25 tisíc hodin).
  • Schopností se okamžitě rozsvítit.
  • Neobsahují rtuť. 
  • K dostání v mnoha barevných provedeních (teple bílá, chladně bílá nebo denní bílá).

Hodí se tak prakticky do každé místnosti v domě, jen jsou trochu dražší v porovnání se zmíněnými alternativami.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *