obývací pokoj a osvětlení
www.svetla24.cz
|

Jak vybrat správné osvětlení do každé místnosti?

Svítidla se velkou měrou podílí na celkovém vzhledu interiéru a je velká škoda, že je mnozí ponechávají až na konec. Se světly se disponuje dávno předtím, než dojde k umístění nábytku. Rozhodněte se proto zavčasu, jaké světelné prvky půjdou do ložnice, obýváku nebo koupelny, tím si odškrtnete jednu z položek na vašem to-do listu. A abyste pouze nad světly nestrávili zbytečně dlouhou dobu, prozradíme vám, jak správné osvětlení do každé místnosti vybrat.

V posledních letech se upíná pozornost především na LED žárovky a LED svítidla. Jsou úsporná, pyšní se dlouhou životností a zastanou kus práce. Jenže nehodí se úplně všude. Zelenou mají v koupelnách a kuchyních, v ložnicích tak výrazný prvek zapotřebí není. 

Osvětlení pro danou místnost vypočítejte

plán místnosti

Abyste do místnosti nenainstalovali svítidel zbytečně mnoho, vyplatí se provést výpočet světelnosti. Odborníci tento krok považují za nezbytný, proto na něj pamatujte. K sestavení výsledku bude zapotřebí rozloha místnosti a doporučená hodnota osvětlení. Údaje poté vhoďte do jednoduché rovnice: m2 x Ix = Im (výměra v m2 x doporučená hodnota intenzity v luxech Ix = doporučené osvětlení v lumenech Im). Více v článku Jak spočítat správné osvětlení místností?

Jak zjistit doporučenou intenzitu světla

Jenže jak zjistit doporučenou intenzitu světla do každé místnosti? Jistě se ptáte. Tento údaj zahrnuje nejedna tabulka na internetu. Zatímco do ložnice, obývacího pokoje, dětského království nebo na toaletu je zapotřebí osvětlení s intenzitou rovnající se 100 Ix, do kuchyně, koupelny nebo předsíně patří intenzita o něco vyšší, a to 100-150 Ix. Na chodbu pak bohatě stačí svítidla o intenzitě rovnající se 75 Ix.

Tento údaj se také mění v závislosti na tom, pro jaké potřeby bude světlo sloužit. Kupříkladu při stolování je třeba výraznější osvětlení čili volte závěsné svítidlo o intenzitě 200-300 Ix. V pracovně, kde šijete nebo provádíte jiné jemné ruční práce, musí být osvětlení ještě intenzivnější, a to až o 750 Ix. Ovšem pro čtení v ložnici postačí 150-200 Ix.

V každé místnosti vícero světelných zdrojů

Je zapotřebí konstatovat, že prakticky v každé místnosti vyjma chodby bývá osvětlení vícero. Jedno centrální neboli hlavní, poté několik doplňkových neboli vedlejších. Zatímco v ložnici je druhým zmíněným stolní lampička, v kuchyni LED pásky sídlící nad pracovní deskou.

I proto berte výpočet světelnosti velice orientačně. Co svítidlo, to trochu jiná žárovka, kterou budete potřebovat. Jejich sílu ovlivňuje i úhel, ve kterém lampa světlo vrhá či osobní preference každého jednotlivce.

Watty na lumeny

Stejně jako v matematice, i při výpočtu potřebné světelnosti se setkáte s převody jednotek. V tomto případě s převodem Wattů na lumeny. A abyste nemuseli dlouze pátrat na internetu, jak se to vlastně dělá, přinášíme odpovědi:

  • 100 Wattů = 1350 lumenů
  • 75 Wattů = 900 lumenů
  • 60 Wattů = 700 lumenů
  • 40 Wattů = 400 lumenů
  • 25 Wattů = 220 lumenů
5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *