Svetlo Do Kancelare
www.svetla24.cz

Jaké vybrat světlo do pracovny či kanceláře

K příjemné a pohodlné práci není potřeba pouze kvalitní kancelářské křeslo a stůl, ale také vhodné světlo, a to především v krátkých zimních dnech. Přestože se na první pohled může zdát výběr světla poměrně přímočarý, je třeba si dát pozor na několik kritérií, které si přiblížíme v následujících řádcích.

Vsaďte na zářivky

Asi každého z nás někdy z práce na počítači bolely oči. Důvodem je v mnoha případech nedostatečné osvětlení pracovny, a tedy vysoký kontrast obrazovky počítače vůči okolí. Řešením mohou být zářivky, které na rozdíl od klasických žárovek zaplní místnost světlem a zamezí stínům. 

Kromě toho se zářivky vyznačují také dlouhou životností a nízkou spotřebou. Navíc si můžeme vybrat z mnoha odstínů barev takový, který nám je nejpříjemnější – ideální je zejména bílá denní barva, která nejméně namáhá oči a rozhání únavu. V kancelářích jsou dobrou volbou zejména svítidla s hliníkovou mřížkou – nejen, že svítí rovnoměrně, ale především brání odrazu světla v monitorech počítačů.

Pozor na blikání

Častým nešvarem zářivek je bohužel velice nepříjemné blikání, které může výrazně rušit soustředění při práci. Naštěstí je možné zakoupit zářivková svítidla, která obsahují elektronické či magnetické předřadníky, které blikání při zapnutí předchází. 

Výběr stolní lampy

Zejména v prostředí domácí kanceláře je důležitou součástí osvětlení místnosti také stolní lampa, která nabízí praktickou alternativu nástěnného osvětlení. Při jejím výběru je důležité zejména zvolené neprůhledné stínidlo, díky kterému nás nebude lampa oslňovat, ani se nebude odrážet v monitoru počítače. 

Pozor na výšku lampy

Dalším způsobem, jak předejít oslňování, je především volba vhodné výšky. Okraj lampy by měl být přibližně v úrovni očí – v případě vyššího umístění nám bude svítit do očí. Aby došlo k adekvátnímu osvětlení pracovního prostoru, světlo by mělo na stůl dopadat pod úhlem 60 až 70 stupňů. 

Jak Vybrat Svetlo Do Pracovny
Zdroj: Unsplash.com

Myslete na intenzitu světla

I u stolních lamp platí pravidlo, že nejlepší volbou je zářivka, případně také LED žárovka. Zatímco pro čtení či kreslení bychom měli volit intenzitu kolem 300 lumenů, na drobné a detailní ruční práce je potřeba světlo ještě intenzivnější. V případě práce na počítači si vystačíme i se světlem slabším. Ideální volbou je pak světlo s možností regulace intenzity, kterou můžeme přizpůsobit dané činnosti.

Zvolte vhodný design

Přestože je k dostání opravdu nepřeberné množství lamp všech možných barev i materiálů, při zařizování se držte pravidla „méně je více“. Praktickou volbou jsou zejména kovové lampy, které se hodí do téměř každého interiéru. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *