osvětlení v ložnici
www.svetla24.cz
|

Jaké vybrat osvětlení do ložnice?

Přestože se při zařizování ložnice soustředíme především na postel či výběr šatní skříně, nesmíme zapomínat ani na vhodně zvolené osvětlení. Naprostým základem je stropní svítidlo a lampička na nočním stolku. Na co tedy brát při výběru osvětlení do ložnice ohled?

Výběr stropního světla

Tím nejdůležitějším osvětlením v ložnici je stejně jako v ostatních místnostech velké stropní světlo. Jeho výběr záleží především na dispozicích místnosti. Pokud má vaše ložnice spíše nižší stropy, sáhněte po přisazených stropních světlech, u vyšších stropů, na které často narazíme ve starších bytech, je vhodnou volbou naopak níže spuštěný lustr. V případě, že je vaše ložnice spíše větších rozměrů či má atypický půdorys, zvolit můžete i několik stropních svítidel, které zaručí dostatečné osvětlení celé místnosti. V tomto případě je však často nutné již zasahovat do rozvodů elektřiny, které bývají přizpůsobené jednomu stropnímu svítidlu.

Nezapomeňte na lampičku

Ať už zvolíte lustr či přisazené světlo, asi není třeba dodávat, že stropní svítidlo je naprosto nedostatečné pro čtení. Je proto nezbytné ho doplnit také stolní lampičkou. V ideálním případě bychom měli pořizovat lampičku i stropní svítidlo z jedné kolekce, případně vyrobené ze stejného materiálu či v ladících barvách. Zároveň se však může stolní lampička na čtení stát zajímavým designovým doplňkem, a to zejména v případě, že zvolíme stropní osvětlení ve formě přisazených stropních světel. 

Co se týče samotné lampičky, vybírat můžeme mezi lampami s polohováním i bez. Lampičky bez polohování zvolte spíše v případě, že nemáte ve zvyku před spaním číst a lampa vám slouží pouze jako ambientní osvětlení. V tomto případě však zvažte pořízení stmívače stropního osvětlení, případně světla na dálkové ovládaní.

Pozor na barvu světla a jas

Při výběru světla do ložnice nesmíme zapomínat ani na vhodné zvolení žárovky. Světlo v ložnici by mělo být spíše teplé, bez modrých podtónů, které snižují schopnost rychle usnout. Zároveň by světla v ložnici měla mít spíše nižší jas. Zvážit můžete také již zmiňované dálkové ovládaní, kterým můžete nejen snižovat jas, ale také například také měnit barevné nasvícení.

Dodatečné osvětlení

Kromě stropního světla a lampičky na nočním stolku lze osvětlení ložnice doplnit například dodatečným LED osvětlením. To se hodí zejména do šatní skříně, ve které se díky němu budeme lépe orientovat. LED pásky můžeme využít i ve formě orientačních světel umístěných například podél lišt. Hodí se především v případě, že v noci často vstáváte, ale nechcete budit partnera rozsvícením lampičky či stropního svítidla. Další variantou mohou být také nejrůznější noční lampičky do zásuvky, při výběru však dbejte na dostatečně nízkou intenzitu světla, které by vás mohlo při spaní rušit.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *