Jak Vybrat Svetlo Do Koupelny
www.svetla24.cz
|

Jak vybrat světlo do koupelny

Osvětlení je nedílnou součástí domácnosti a je důležité, abychom jeho výběr nepodceňovali. Lidé se domnívají, že nad výběrem světel mohou jenom mávnout rukou, ve skutečnosti se s tímto prvkem nemá čekat až nakonec. I drobnost, jako je stropní nebo nástěnné svítidlo, velkou měrou ovlivňuje vzhled interiéru, proto si pojďme prozradit, jak vybrat alespoň to, co poputuje do koupelny. 

Koupelna je první místo, které navštívíme po dlouhé noci

Je zapotřebí si uvědomit, že koupelna je tím prvním místem, které navštívíme po dlouhé noci. Většinou máme oči zalepené, mžouráme na sebe do zrcadla. Netoužíme po svítidlech, která nám způsobí bolest. 

Při výběru nám rozhodně pomůže vědět, že koupelna se rozděluje do několika zón. Zatímco zónou 0 je vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu, kam zpravidla nepatří žádné světlo, zónou 1 je ohraničený okraj vany do vzdálenosti okolo půl metru a výšky dvou a půl metru. Umístění se světlo v tomto případě také nepořizuje, sem se osvětlení nedoporučuje. 

Pokračujeme zónou 2, kam se umísťuje osvětlení s minimálním IP44 a jedná se o prostor v blízkosti vany či sprchy, a zónou 3 je zbytek koupelny, kde prakticky není žádné omezení. 

Zóny známe, můžete vybírat

Teprve když jste seznámeni se zónami koupelny, můžete se pustit do výběru adekvátního osvětlení. Velkou roli bude hrát množství přirozeného světla, od něj se dále odrazí to, jak intenzivní svítidlo bude pořízeno. 

Začínáme hlavním svítidlem

Celkový výběr startuje u hlavního svítidla, které je centrálním a tím nejdůležitějším. Jeho úkolem je osvítit koupelnu celkově a spatří ho každý, kdo do koupelny vkročí. Musí tedy osvítit koupelnu celou, nikoliv jenom její části. Při zapnutí hlavního osvětlení musí být každý člověk nasměrován ke všemu, co potřebuje, čili k zrcadlu, umyvadlu, vaně nebo sprše či toaletě a pračce.

Při výběru tohoto osvětlení je důležité promyslet si celkový prostor koupelny. Zamyslete se nad její velikostí, zákoutími, ale také si promyslete barevný odstín, ve kterém se bude koupelna nést. Čím tmavší je koupelna, tím silnější budete hlavní světlo potřebovat. 

Svetlo Do Koupelny
Zdroj: Pexels.com

Přídavná osvětlení vybíráme hned nato

Máte hlavní osvětlení vybráno? Je načase se pustit do výběru osvětlení zrcadla a dalšího přídavného osvětlení, které je spíše praktického charakteru. V případě osvětlení zrcadla se světlo umísťuje nad zrcadlo (většinou do koupelnové skříňky), nebo kolem něj, což vypadá velice elegantně. Hitem jsou především LED pásky, které se lepí přímo na zrcadlový prvek a ovládají se následně jedním stisknutím tlačítka. 

Vedle tohoto osvětlení se vybírá i jiné přídavné, kterým může být i nástěnné svítidlo u pračky, které zvýší pohodlnost při praní. Respektive mohou být nasvíceny ty části koupelny, kde světlo chybí.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *