plán místnosti
www.svetla24.cz
|

Jak spočítat správné osvětlení místností?

Při zařizování domácnosti nesmíte zapomínat na osvětlení. Mnozí lidé považují tuto část domácnosti za zcela samozřejmou a nechávají její výběr až na konec, ale o světlech se musí přemýšlet už na samotném počátku. Rozhodují, kudy povede elektrický proud i jak přizpůsobíte jednotlivé kusy nábytku v místnosti. Že nevíte, kolik svítidel v daném pokoji bude zapotřebí? Prozraďme si, jak správné osvětlení spočítat.

Svítidla mají své místo i v obýváku

obývací pokoj a osvětlení

Obývací pokoj je považován za středobod celé domácnosti. Důvod je prostý – schází se zde celá rodina, vítají se tady hosté, je to taková společenská místnost, ve které se tráví nejvíce času. Abyste při čtení nebo hraní her nemuseli mžourat očima, protože byste na to špatně viděli, mějte na paměti jeden fakt. Pro obývák o rozměrech 4×5 metrů (čili dvacet metrů čtverečních) je zapotřebí, aby součet zdrojů světla dával hodnotu 400 W. Od toho se dál odrážejte.

V potaz však berte také nábytek. Čím je nábytek tmavší, tím více světla pohltí a tím více světla tedy potřebujete mít k dispozici.

Kuchyně musí doslova zářit

Daleko více světla však potřebujete v kuchyni. Krájení, strouhání či obecně vaření jsou činnosti, na které musíte vidět. Proto se kromě centrálního čili hlavního osvětlení investuje také do LED pásků, jimiž se oblepí skříňky nad pracovní deskou. Tím je zajištěno dostatek světla při typických kuchyňských aktivitách.

Podle odborníků by se intenzita světla nad kuchyňskou pracovní deskou měla rovnat 35 W/m2. 

Ložnice zahalená v hávu tmy

Ano, i do ložnice sice světlo patří, na druhou stranu zde nemá být nijak intenzivní. Spíše jen letmé, aby nebylo příliš rušivé. Odborníci se shodují na tom, že potřebné množství světla v této místnosti domu se má rovnat 15-20 W/m2. Opět platí, že kromě hlavního svítidla zainvestujete ještě do vedlejšího, kterým jsou v tomto případě stolní lampičky.

Aby byl zajištěn kvalitní spánek, v ložnici musí panovat dokonalá tma. Před každým ulehnutím do postele se postarejte, aby nejen nic nesvítilo, ale také aby byly zataženy rolety.

Koupelna jako samostatná kategorie

Pojďme se přesunout do koupelny, kde také musí sídlit správné osvětlení. Svítidla musí být umístěna alespoň šedesát centimetrů od vany nebo sprchového koutu a musí mít ochranné krytí, a to alespoň IP 44. 

Nezbytností jsou doplňková svítidla, která se zpravidla umísťují do okolí zrcadla. V posledních letech jsou trendem LED prvky zakomponované přímo v zrcadlech jako takových.

A co dětský pokoj?

Součástí každé rodinné domácnosti je samozřejmě i dětský pokoj. Nabízí se otázka, jak je to s osvětlením v tomto případě. I když by to člověk neřekl, ve skutečnosti jsou svítidla do této místnosti největším oříškem. Každý rodič musí brát v potaz zájmy dítěte. Zatímco počítačoví nadšenci ocení mít nereflexní a neoslňující světlo, menší děti ocení mít po pokoji rozmístěná takzvaná orientační svítidla.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *