Jaké vybrat světlo do obýváku?
Obsah
Zatímco při výběru světla do kuchyně či pracovny se soustředíme především na praktickou stránku, světlo v obýváku je především výrazným designovým prvkem, který může povýšit celkový vzhled na další úroveň, či na naopak výsledný dojem úplně zkazit. Zároveň však nesmíme zapomínat, že světlo v obývacím pokoji by mělo plnit svou funkci při řadě nejrůznějších činností, od posezení s rodinou či přáteli ke čtení knížky či promítání filmu. Jak tedy vybrat světlo, které splní všechny naše požadavky?
Základem je dostatek světla
Při výběru osvětlení myslete především na skutečnost, že pro dobré osvětlení obývacího pokoje se doporučují hodnoty kolem 1000 lm/m2. Pokud bydlíte ve vlastním domě či bytu, máte při výběru a rozmístění světel poměrně volnou ruku. Při zařizování interiéru nemusíte brát ohled na aktuální rozmístění elektrických rozvodů, ať už jde o umístění nebo přidání stropního svítidla či nástěnných lamp.
V případě, že bydlíte v nájmu a nemůžete do rozmístění rozvodů zasahovat, vsaďte v případě nedostatečného osvětlení například na volně stojící lampy či ambientní osvětlení v podobě menších stolních lamp. Své místo mají v obýváku například také svíčky, které vykouzlí příjemnou atmosféru, případně si pořiďte světla se stmívačem, který dokáže individuálně přizpůsobit intenzitu světel dle vašich individuálních potřeb.
Nízko či vysoko?
Nejvíce pozornosti bychom však při nákupu osvětlení do obýváku měli věnovat především velkému stropnímu světlu. To je v mnoha případech dominantou místnosti, zejména v případě, že vybereme výraznější kousek. Těm se vyhněte v případě, že je váš obývací pokoj spíše menších rozměrů, a sáhněte spíše po menším světle, které nebude zbytečně zabírat už tak nedostatečný prostor. Naopak v případě starších bytů s vysokými stropy je vhodné zvolit nízko visící světla, která stropy opticky sníží.
Myslete na celkové vyznění interiéru
Co se týče výběru konkrétního svítidla, vždy dbejte především na styl, ve kterém je obývací pokoj zařízený. Pokud je váš obývák spíše minimalistický a moderní, rozhodně sáhněte po kovových svítidlech s hladkými konturami, které nebudou narušovat celkové vyznění prostoru.
Pokud však máte obývák zařízený spíše útulněji, můžete si dovolit i výraznější tvary a textury. Nezapomínejte však, že méně je někdy více. Snažte se tedy například materiál či barvu stínidel sladit s dalším prvkem v místnosti, aby výsledek působil harmonicky.
To však neznamená, že nemůžete při výběru světel do obýváků trochu experimentovat – v případě minimalistického interiéru může být netradiční a výrazné stropní osvětlení zajímavým oživením jinak jednotvárného prostoru.