Led Osvetleni
www.svetla24.cz

Kam se starou LED žárovkou?

Ať už se žárovka rozbije, nebo jednoduše doslouží, rozhodně bychom ji neměli bez přemýšlení vyhazovat do směsného odpadu. Jednotlivé typy žárovek totiž mohou obsahovat nejrůznější chemické sloučeniny a elektronické součásti, které je třeba ekologicky likvidovat pevně daným způsobem, případně zrecyklovat. V dnešním článku se proto podíváme nejen na to, kam vyhodit starou LED žárovku, ale také na to, co dělat s ostatními typy žárovek.

Kam vyhodit LED žárovku?

Vzhledem k technologii výroby LEDek jsou to právě tyto úsporné žárovky, které rozhodně nepatří do směsného odpadu. Jelikož obsahují elektronické součásti, je nezbytné je odevzdat ve sběrných místech, odkud poputují k recyklaci. Podobně je to i se zářivkami, které naopak obsahují malé množství jedovaté rtuti, která škodí nejenom našemu zdraví, ale také životnímu prostředí. V neposlední řadě se komponenty z LED žárovek a zářivek mohou díky recyklaci dále využít, čímž šetříme přírodní zdroje surovin.

Co se týká konkrétních míst, ve kterých můžeme tyto druhy úsporných světelných zdrojů vrátit, máme dvě možnosti. Buď je vrátíme v elektru, kde můžeme rovnou zakoupit žárovky nové, nebo je jednoduše (a bezplatně) odneseme na sběrné místo k tomu určené. Patří mezi ně například sběrné dvory či sběrná střediska odpadů. Nejčastěji se jedná o modře zbarvenou krabici či bednu určenou právě k uložení starých zářivek a LEDek. 

V případě LED osvětlení je však mnohem vhodnější odevzdání v obchodě s elektroniku, jelikož při vhození do sběrné bedny hrozí jejich rozbití, které komplikuje následnou recyklaci elektronických součástí.

A co s klasickými žárovkami?

Jinak postupujeme v případě klasických či halogenových žárovek. Jelikož je jejich likvidace poměrně snadná (žárovky nepatří mezi nebezpečný odpad ani elektroodpad), můžeme je bez problémů vyhodit do směsného odpadu. Přestože jsou žárovky vyrobeny ze skla, rozhodně je nevyhazujte do bílých popelnic určených na skleněný odpad. Jelikož je však prodej klasických žárovek již několik let zakázán, brzy se otázka jejich likvidace stane minulostí.

Led Zarovky
Zdroj: Pexels.com

Co dělat, když se rozbije zářivka?

Zatímco při rozbití LED či klasické žárovky je potřeba si dát pozor zejména na střepy, u zářivek přibývá riziko z hlediska obsahu rtuti. Z toho důvodu je při uklízení potřeba zamezit přímému kontaktu s pokožkou či sliznicemi očí a úst. Zároveň bychom měli místnost dostatečně vyvětrat a vyhnout se vdechování rtuťových výparů. Všechny části rozbité zářivky následně uzavřeme ve vzduchotěsném obalu a odevzdáme podle pokynů výše.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *