Chytra Zarovka
www.svetla24.cz

Vše, co potřebujete vědět o chytrých žárovkách

Zatímco před pár lety jsme si pojem smart (chytrý) spojovali většinou jen s mobilními telefony, dnes už se objevuje celá řada produktů, které nám díky chytrým funkcím ulehčí život. Naprostým základem chytré domácnosti je především chytrá žárovka, kterou můžeme ovládat hlasem či regulovat její intenzitu na základě denní doby. Pojďme se tedy společně podívat nejen na to, co všechno dovedou, ale také na kritéria, která jsou třeba zvážit při jejich nákupu.

Co je vlastně chytrá žárovka?

Chytrá žárovka je zpravidla LED žárovka, kterou doplňuje systém pro komunikaci přes domácí síť nebo internet, díky čemuž ji můžeme ovládat i na dálku. Množství funkcí, které nabízí, je opravdu nepřeberné, a záleží jen na nás, jak ji nastavíme.

Jaké nabízí funkce?

Mezi nejčastěji používané funkce patří zejména rozsvícení se západem slunce, případně také automatické zhasnutí ve chvíli, kdy opustíme dům. Už nikdy si tak nebudete muset dělat starosti, zda jste náhodou před odjezdem na dovolenou nezapomněli zhasnout v koupelně. 

Kromě automatického rozsvícení a zhasínání umí chytrá žárovka například měnit intenzitu, teplotu a barvu světla podle aktuálního času, či dokonce reagovat na scény filmu, který zrovna běží v televizi. Pokud máte problém večer usnout, můžete vsadit na funkci uspávání, při které žárovka postupně snižuje intenzitu světla a pomalu přechází do teplejších odstínů.

Na co dát při výběru pozor?

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru chytré žárovky je její světelný tok, který se udává v lumenech. Dnes už jsou k dostání i opravdu výkonné chytré žárovky s tokem kolem 1 600 lumenů, které bez problémů osvětlí celou místnost.

Dále bychom si při výběru měli dít pozor na vhodnou patici. K dostání jsou jak smart žárovky s nejčastější paticí E27, tak i menší svíčková patice E14. Obecně však platí, že žárovky s menší paticí mají i menší světelný tok.

Kromě výkonu je třeba zvážit také teplotu světla, případně sáhnout po žárovce, která dokáže teplotu světla měnit. Jelikož jsou však tyto modely o něco dražší, vyplatí se jednoduše zvolit teplotu dle místnosti, do které chcete žárovku instalovat. Zatímco v pracovně je lepší studené světlo, v obýváku oceníte neutrální denní bílé světlo a v ložnici naopak světlo teplé.

Smart Zarovka
Zdroj: Unsplash.com

Jak na ovládání?

Zvolit můžeme mezi chytrými žárovkami, které fungují samostatně, či žárovkami s centrálním řídícím bodem. Tím je většinou krabička, kterou jednoduše připojíme k domácímu routeru. Žárovka komunikuje s tímto bodem pomocí komunikačního protokolu, jako je Zigbee či Z-Wave. 

Je však třeba si uvědomit, že žárovku již nemůžeme ovládat pomocí nástěnného vypínače. Použít musíme buď aplikaci v mobilu, či případně zakoupit nástěnný vypínač kompatibilní s danou žárovkou. V mnoha případech můžeme rovněž využít hlasového ovládání pomocí hlasového asistenta od Googlu či Amazonu. Ať už se však rozhodnete pro jakékoliv ovládání, rozhodně vám zlehčí život!

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *